چگونه اپ اندروید بسازیم؟

تیم فرا اپ: جذابیت‌های اپلیکیشن‌های مختلف و آسان‌تر شدن انجام بسیاری از امورات توسط این اپلیکیشن‌های ممکن است بسیاری از ما را به این فکر انداخته باشد که چرا ما برای خود و رفع احتیاجات و انجام امورات خود یک اپلیکیشن نداشته باشیم؟  اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که با هدف خاصی به فکر ساخت یک اپلیکیشن افتاد‌ه‌اید احتمالا برایتان جالب است تا اطلاعاتی در زمینه چگونگی ساخت اپلیکیشن‌ها کسب کنید. در میان سیستم عامل‌هلی مختلف  موجود، اندروید در ایران فراگیری بیشتری دارد و در ادامه این مطلب به بیان ۳ روش‌ مختلف برای ساخت اپلیکیشن‌های اندروید خواهیم پرداخت.

در حالت کلی ساخت یک اپ اندروید از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

  • طراحی گرافیک و یا همان صفحه‌آرایی اپلیکیشن
  • کدنویسی
  • این دو بخش با کمک ابزارها و نرم‌افزارهای مختلفی قابل انجام است. یک نکته بسیار خوب و جالب برای ساخت اپ اندروید این است که برای انجام این کار لزوما احتیاج نیست یک برنامه‌نویس و گرافیست حرفه‌ای باشید. واضح است که اپلیکیشن‌های بسیار قوی و کامل باید توسط برنامه‌نویسان و طراحان حرفه‌ای ساخته شوند اما برای ساخت برنامه‌های ساده‌تر هم روش‌های وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.
  • 1563

در اینجا به معرفی سه روش رایج برای ساخت اپلیکیشن اندروید خواهیم پرداخت:

  1. ساخت اپلیکیشن اندروید در محیط Android App Inventor (مناسب برای همه، حتی افرادی که کدنویسی بلد نیستند)

اگر برنامه‌نویسی بلد نیستید اما دوست دارید یک اپ ساده اندروید بسازید می‌توانید این روش را برای انجام این کار انتخاب کنید. زیرا نیاز به دانش فنی خاصی ندارد و کافی است با یک آموزش اولیه ساده که به صورت تصویری یا متن در بسیاری از سایت‌ها موجود است موفق به ساخت اپ مورد نظرتان شوید. فقط کافیست نرم‌افزارهای لازم را بر روی سیستم عامل خود نصب و سپس به صورت تحت وب و آنلاین اپ اندروید بسازید. تنها مشکل این روش تحریم بودن ایران و عدم دسترسی به برخی سایت‌هاست که ممکن است مورد نیاز واقع شود که البته مشکل حل نشدنی به نظر نمی‌رسد و راه‌هایی مثل استفاده از VPNسازها برای دور زدن این تحریم‌ها وجود دارد. قابل ذکر است که در بسیاری از سایت‌های ایرانی نیز امکان ساخت اپ اندروید به صورت تحت وب وجود دارد (به عنوان مثال سامانه قدرتمند فرا اپ www.fraapp.ir)

  1. ساخت اپ اندروید در محیط Android Studio

این نرم‌افزار مخصوص برنامه‌نویسی اندروید است و توسط گوگل ارائه شده. می‌توان آن را به عنوان یک نرم‌افزار حرفه‌ای و در عین حال جذاب و هیجان‌انگیز و فاقد پیچیدگی‌های زیاد معرفی نمود. هر چند این روش به سادگی روش قبل نیست و نیاز به آموختن و فراگیری کدنویسی دارد ولی باز هم زیاد سخت و پیچیده نیست و کار کردن با آن در مقایسه با بسیاری از محیط‌های برنامه‌نویسی خیلی آسان‌تر بوده و جذابیت بیشتری دارد. بنابراین بدون محدودیت می‌توانید برای گجت‌های اندرویدی برنامه بنویسید و برنامه خود را برای Deviseهای مختلف طراحی کنید.

  1. ساخت اپلیکیشن اندروید در محیط Eclipse

اگر با برنامه‌نویسی آشنایی دارید و کدنویسی بلدید شاید بتوان گفت این روش بین سه روش مذکور بهترین انتخابی باشد که می‌توانید برای ساخت اپ اندروید انتخاب کنید و یاد بگیرید. ایکلیپس یک برنامه open source است که می‌توان با استفاده از آن برای سیستم عامل‌های مختلفی نظیر اندروید برنامه‌نویسی انجام داد. بنابراین می‌توان آن را یک نرم‌افزار قدرتمند و پایه‌ای دانست. همین موضوع در عین حال که مزایای خاص خود را دارد سخت‌تر بودن کار ساخت اپ اندروید را نسبت به روش قبل به دنبال دارد. اما اگر هدف شما صرفاً ساخت اپ اندروید نیست و به دنبال فراگیری حرفه‌ای‌تر طراحی و ساخت نرم‌افزار هستید با انتخاب و یادگیری این روش با یک تیر چند نشان زده‌اید.

ثبت یک نظر