تیم فرا اپ : این روزها با گسترش استفاده از موبایل و همه‌گیر شدن آن، بازار تولید و ساخت اپلیکیشن در کسب و کارهای مختلف نیز داغ است. اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که به فکر ساخت اپلیکیشن و کسب درآمد از طریق آن یا استفاده از اپلیکیشن برای رونق بیشتر کسب و کار فعلی خود و یا هر هدف دیگری افتاده‌اید حتماً این سؤال نیز برایتان پیش آمده است که ساخت یک اپلیکیشن چقدر هزینه دارد؟ در این مطلب سعی شده است اطلاعات کلی و در عین حال جامعی در این زمینه ارائه شود تا شما بهتر بتوانید در مورد اقدام برای تولید اپلیکیشن تصمیم بگیرید.

در حالت کلی هزینه ساخت اپلیکیشن موبایل به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد. همین موضوع سبب شده است که تفاوت حداقل و حداکثر هزینه قابل ملاحظه و چشمگیر باشد. اگر بخواهیم خیلی کلی در نظر بگیریم، می‌توان گفت هزینه ساخت یک اپلیکیشن از ۲۰۰ هزار تومان کمتر نخواهد بود و برای حداکثر هزینه هم اگر اپلیکیشن‌های بسیار خاص و پیچیده را که هزینه‌های هنگفتی دارند نادیده بگیریم می‌توان چند میلیون (بین ۱تا ۱۰ میلیون) اعلام کرد.

علاوه بر تفاوت قابلیت‌ها و میزان پیچیدگی اپلیکیشن های مختلف علت دیگری نیز وجود دارد که سبب این تفاوت هزینه‌ها می‌شود و آن این است که راه‌های مختلفی برای ساخت اپلیکیشن وجود دارد که در میزان هزینه تمام شده مؤثر خواهد بود. این که شما مهارت‌های لازم برای ساخت اپلیکیشن را دارید و به چه میزان؟ یا قصد دارید ساخت اپلیکیشن را به یک گروه یا فرد حرفه‌ای بسپارید یا یک برنامه نویس مبتدی و تازه کار همه عواملی هستند که هزینه‌ها را بالا و پایین می‌برند. به طور حتم اگر شما بتوانید با یک آموزش اولیه خود اقدام به ساخت اپلیکیشن کنید در هزینه‌ها صرفه جویی زیادی می‌شود و فقط هزینه آموزش را لازم است بپردازید به شرط آن‌که زمان و توانایی لازم برای فراگیری آن را داشته باشید. زیرا کار ساده‌ای نیست و بسیار هم زمان‌بر است.

در ساده‌ترین حالت، مراجعه به اپ سازها و سامانه های تولید اپ و پرداخت چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان شما را صاحب یک اپلیکیشن خواهد کرد. به شرط اینکه توانایی کار با اپ ساز را داشته باشید و اپلیکیشن شما به لحاظ پیچیدگی به‌گونه‌ای باشد که قابلیت ساخته شدن با امکانات موجود در اپ سازها را داشته باشد. اپ سازها سیستم‌های آنلاینی هستند که بدون نیاز به دانش کدنویسی می‌توان از طریق آن‌ها اپلیکیشن ساخت.

اگر به دنبال ساخت اپلیکیشن های پیچیده‌تری هستید که نیاز به کدنویسی حرفه‌ای دارند و شما کدنویسی نمی‌دانید، قاعدتاً باید کار را به برنامه نویسان و تیم‌های ساخت اپلیکیشن بسپارید و دستمزد پرداخت کنید. در اینجا دو عامل کلی بر روی هزینه ساخت اپلیکیشن شما مؤثر خواهد بود:

 1. میزان مهارت و رزومه کاری فرد یا گروه ساخت اپلیکیشن؛

کار ساخت اپلیکیشن را می‌توان هم به افرادی سپرد که به‌صورت انفرادی و آزاد کار می‌کنند (فریلنسرها) و هم به شرکت‌های نرم‌افزاری. در هر دو صورت نیز ممکن است این افراد، مبتدی و تازه‌کار باشند و یا باتجربه و صاحب شهرت. کار با فریلنسرها در قیاس با شرکت‌ها سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. بااین‌حال خوب است بدانید شرکت‌ها به لحاظ قانونی باید در مقابل کارهای خود پاسخگو باشند و بنابراین کار با آن‌ها ریسک کمتری خواهد داشت. همینطور افراد تازه‌کار هرچند دستمزد کمتری دریافت می‌کنند اما کار با افراد و گروه‌های کاری شناخته‌شده و باسابقه اطمینان خاطر بیشتری را به همراه دارد. به هر حال باید مزایا و معایب هر مورد و مجموع شرایط خود را کاملاً بسنجید تا بتوانید انتخابی مناسب داشته باشید. چراکه اگر صرفاً به پایین‌ترین دستمزد فکر کنید ممکن است در نهایت با مشکلاتی روبه‌رو شوید که در مجموع سبب بالا رفتن هزینه‌ها شود و متضرر شوید.

 1. قابلیت‌هایی که لازم است اپلیکیشن شما داشته باشد؛

یک اپلیکیشن می‌تواند قابلیت‌های مختلفی داشته باشد. مواردی که در ادامه به‌صورت فهرست‌وار خواهید خواند نمونه‌های مهم قابلیت‌هایی هستند که درصورتی‌که لازم باشد در اپلیکیشن گنجانده شوند، هزینه ساخت آن را بالاتر خواهند برد:

 

 • پشتیبانی از سیستم عامل‌های مختلف. مثلاً ios و اندروید. ساخت اپلیکیشن‌های ios به دلایل مختلفی نظیر کمتر بودن تعداد برنامه‌نویسان این پلتفرم و نیاز به داشتن اکانت Apple Developer که مستلزم پرداخت حق عضویت سالانه است، دستمزد بالاتری نسبت به اندروید دارد.
 • گرافیک اختصاصی برای اپلیکیشن.
 • دارا بودن سیستم عضویت و ورود کاربران. این سیستم می‌تواند یک سیستم ورود اختصاصی باشد و یا برای ورود از سایت‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک استفاده شود که در حالت اول هزینه بیش از حالت دوم خواهد بود.
 • وجود یک یا چند درگاه پرداخت در اپلیکیشن.
 • قابلیت همگام‌سازی بین دستگاه‌ها.
 • آیکون اختصاصی برای اپلیکیشن.
 • در نظر گرفتن سایت برای اپلیکیشن.
 • پروفایل شخصی برای اعضا.
 • سیستم نظرسنجی و رأی‌گیری موبایل.

می‌توان گفت اگر شما نیاز به اپلیکیشنی با تمام قابلیت‌های مذکور داشته باشید می‌توانید با چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان آن را سفارش دهید.

ثبت یک نظر