به گزارش دریچه فناوری اطلاعات باشگاه خبرنگاران؛ به عنوان نمونه شما ممکن است از زمانی که بعد از یک روز کاری به منزل باز می گردید، به جای این که در جمع خانواده بوده و از هم صحبتی با یکدیگر لذت ببرید، مستقیم به سراغ گوشی یا لپ تاپ خود رفته و از طریق اپلیکیشن های تلفن همراه خود یا شبکه های اجتماعی با دیگران در ارتباط خواهید بود. به نوعی شاید بتوان گفت که این احتمال به آسانی وجود دارد که شما بیشتر از این که با افرادی که در نزدیکی شما قرار دارند، ارتباط داشته باشید، با افرادی در ارتباط هستید که ممکن است مدت زمان زیادی آن ها را رو در رو ندیده باشید و تنها یک ارتباط مجازی روزمره با آن ها دارید. به هر حال تلفن های هوشمند و برنامه ها و اپلیکیشن هایی که برای این ابزارهای کاربردی نوشته می شود، تا حدود زیادی زندگی ما را دچار تحول کرده است. برنامه هایی نظیر وایبر، وی چت، لاین و… اپلیکیشن هایی هستند که ارتباطات را به سادگی امکان پذیر می کنند و شما می توانید با وجود آن ها با همه افرادی که از این برنامه ها استفاده می کنند، در هر لحظه ارتباط داشته باشید. این ماجرا حس بسیار خوبی را ایجاد می کند زیرا باید گفت درجهان امروزی با این طیف وسیع از ابزارهای ارتباطی دیگر چیزی به نام دوری یا فاصله معنا نخواهد داشت و مسلما از کنار این نکته هم نمی توان به راحتی گذشت که هر کدام از فناوری های امروزه در کنار مزایایی که در اختیار ما می گذارند، معایبی را هم به همراه دارند و باعث ایجاد رفتارهای خاص در ما می شوند که گذر زمان باعث می شود ما خودمان متوجه این تغییرات نشویم. به هر حال چیزی که در این میان غیر قابل انکار است، این است که مردم جهان علاقه بسیار زیادی به تلفن های هوشمند و برنامه ها و اپلیکیشن های آن ها دارند. این موضوع باعث شده است که درآمد بسیار زیادی در بازار تلفن همراه، برای فعالان این بازار وجود داشته باشد. از زمانی که اینترنت به شکل امروزی در اختیار مردم کشور ما قرار گرفت، نوع رسانه ها هم به صورت کلی تغییر پیدا کرد و در حال حاضر نسل های جدید بازار کسب و کار باعث ایجاد سودآوری مناسبی برای افرادی شده است که نوع کسب و کار خود را به این سمت تغییر داده اند. در این بازار جدید کسب و کار، اپلیکیشن های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی دو عضو اصلی و موثر هستند که هر کسی بتواند از آن ها به بهترین شکل استفاده کند، می تواند آینده کاری خود را تضمین کرده و خیالی آسوده داشته باشد. در این گزارش به بررسی وضعیت حال و آینده بازار رسانه ای برنامه های تلفن همراه و شبکه های اجتماعی و نقش آن ها در کسب و کارهای جدید خواهیم پرداخت.

درآمدهای نجومی از ابزاری کوچک

 

شاید اگر چند سال پیش یک نفر به ما می گفت که تلفن همراه به قدری پیشرفته خواهد شد که جای لپ تاپ یا ابزارهای دیجیتالی دیگری را خواهد گرفت، باورش برایمان سخت بود اما در حال حاضر همه چیز تغییر کرده است. دستگاه های تلفن همراه، تبلت و فبلت ها رشد چشم گیری کرده و سرعت تولید این ابزارها هم بسیار بیشتر از قبل شده است. اگر تا سال های قبل شرایط به این گونه بود که در هر سال تنها یک محصول جدید توسط تولید کننده های مختلف به بازار معرفی می شد اما در حال حاضر با توجه به بالاتر رفتن سرعت تولید، تقریبا هر ۶ ماه یک محصول جدید به بازار وارد می شود و شما هیچ گاه نمی توانید برای مدت ۱ سال هم که شده محصولی را داشته باشید که از آخرین فناوری ها و تکنولوژی های موجود در دنیا استفاده می کند. به هر حال این اوضاع منجر به نیاز شدید کاربران به نرم افزارها و سیستم عامل های ویژه تلفن های هوشمند شده است. بازار تولید اپلیکیشن های تلفن همراه در همه جای جهان، بسیار داغ است، این جریان در کشور ما هم وجود دارد و آماری نظیر فروش ماهیانه یک میلیون گوشی تلفن همراه در کشور و نصب بیش از سه میلیون اپلیکیشن از یک فروشگاه اینترنتی که تنها دو سال است فعالیت خود را آغاز کرده، همه مهر تاییدی بر این مسائل است. درآمد افراد فعال در این زمینه هم به یکباره زیاد شده است، کارشناسانی که در این زمینه فعالیت دارند پیش بینی رقمی در حدود ۲۰۰ میلیون را به صورت ماهیانه برای فروشگاه های فعال در زمینه اپلیکیشن‌های تلفن همراه داشته اند. رشد این بازار به قدری سریع و در کنار آن سودآور بوده است که اپراتورهای تلفن همراه هم برای خرید یا شراکت با فروشگاه های اپلیکیشن تلفن همراه، اقدام کرده اند و البته هنوز هیچ اپراتوری به صورت جدی وارد این جریان نشده است. امروزه از ساده ترین نیازهای روزمره ما نظیر دستور پخت یک غذای ساده تا پیچیده ترین نیازهایمان نظیر پیدا کردن آدرس هتل در یک کشور دیگر، توسط همین برنامه های کاربردی پاسخ داده می شود. به قدری تعداد این برنامه ها زیاد شده است که کار به جنبه سرگرمی هم رسیده است.

افزایش اپلیکیشن‌های مبتنی بر کلود

با توجه به موضوعاتی که مطرح کردیم بسیار طبیعی است که ببینیم اپلیکیشن های تلفن همراه هم به این سمت حرکت کنند که یک سیستم مبتنی بر سیستم ابری را در اختیار مردم قرار دهند. برای دسترسی به اطلاعات، برخی از شرکت ها در کشورهای پیشرفته در حال حاضر از نرم افزارهای تلفن همراه یا دسکتاپی که مبتنی بر سیستم ابری هستند، استفاده می کنند. راهکارهایی نظیر مجموعه آفیس ۳۶۵ یکی از این نرم افزارهاست که اطلاعات شرکت را در خارج از سرورهای یک شرکت ذخیره کرده و البته به صورت ماهیانه هزینه بسیار کمی را به کارفرما تحمیل می کند. ارائه دهنده های سرویس های ابری، بیشتر شرکت هایی هستند که از انتقال محل کار فیزیکی به تلفن های هوشمند، بیشترین سود را خواهند برد. البته باید همیشه راه حل های مناسب برای هر مشکل احتمالی را هم داشته باشیم تا شرکت های تجاری به استفاده از تیم برنامه نویس خود برای برطرف کردن مشکلات احتمالی مجبور نشوند.

ثبت یک نظر