اکسیر باران/ یکی از سخت ترین کارهایی که توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل با آن روبرو هستند این است که چگونه از اپلیکیشن موبایل کسب درآمد کنند. خرید گوشی های هوشمند به بالاترین میزان در کشورهای مختلف رسیده است و مردم استفاده از اپلیکیشن های موبایل را برای انجام کارهای روزمره و تعامل با اینترنت به سایر ابزارها ترجیح می دهند پس جای بحثی نیست که بازار اپلیکیشن های موبایل هر روز بهتر و قویتر می شود. از راه های مختلفی می توان از اپلیکیشن های موبایل کسب درامد کرد ولی باید تعیین کرد که کدام مدل برای کدام نوع اپلیکیشن مناسب است.ما روشهای رایجی را که امروزه برای کسب درامد از اپلیکیشن ها استفاده می شود شناسایی کرده ایم، این لیست به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید کدام مدل بیشترین تناسب را با اپلیکیشن شما دارد.

مدل فروش اپلیکیشن موبایل

این روش ساده ترین روش این  نوع کسب و کار است. نسخه کامل خود را توسعه داده و به فروش برسانید. فروش اپلیکیشن راحت ترین روش کسب درامد از آن است، البته این مدل ،درامد مستمر مانند اپلیکیشن های خدماتی و عضویتی ایجاد نمی کند.

مدل رایگان محدود (freemium)

اگرچه این مدل برای بازیها و اپلیکیشن های تفریحی ایده آل است، مدل کسب و کار رایگان محدود را می توان در اپلیکیشن های بسیار زیادی به کار گرفت چون در واقع چندین راه متفاوت برای کسب درامد این اپلیکیشن ها وجود دارد و موفقیت های چشمگیری می توان به دست آورد. شما با رایگان قرار دادن اپلیکیشن خود باعث می شوید تا به صورت بسیار گسترده اپلیکیشن شما میان افراد پخش شود و در واقع ثروت واقعی را به سوی خود روانه خواهید کرد! از چند راه می توان از اپلیکیشن های رایگان محدود کسب درامد داشت:

*عرضه نسخه کامل

این یکی از متداولترین مدل های کسب و کار رایگان محدود است، چون شما را به چرخه بسیار بزرگی از مشتریان متصل می کند. یک نسخه از اپلیکیشن خود را به صورت رایگان به مشتریانتان ارائه می کنید، وقتی که مشتریان از آن استفاده کردند، به آنها پیشنهاد می شود تا آن را ارتقا دهند تا به محتوای ارزشمند و بیشتر آن دسترسی پیدا کنند.

*تبلیغات روی اپلیکیشن

این مدل فقط برای اپلیکیشن هایی که کاربران بسیار زیادی دارد، مناسب است. فروش تبلیغات روی اپلیکیشن می تواند روش خوبی برای اپلیکیشن های موفق باشد تا از آن درامد کسب کنند، ولی این مدل کسب و کار فقط زمانی مفید خواهد بود که شما بتوانید در زمان بسیار کوتاهی به تعداد بسیار زیادی تبلیغات خود را نشان دهید.

*خرید درون برنامه ای

شما می توانید برای کاربرانی که در حال استفاده از اپلیکیشن شما هستند پیشنهاداتی نظیر اینها داشته باشید که بتوانند کارکرد اپلیکیشن را با خرید بسته های مختلف افزایش دهند:

مانند افزایش سطح یا محتوا، کالاهای مجازی مانند اسلحه و لباس در بازیها، کارکرد بیشتر و یا حذف تبلیغات و محدودیتها

اپلیکیشن های خدماتی

اپلیکیشن های خدماتی در ازای دریافت مبلغی خدمات مورد نیاز مشتریان را ارائه می دهند. تاکسی یاب یک نمونه موفق مناسب از این مدل است.استفاده از این مدل می تواند درامد سرشاری نصیب شما بکند ولی این بستگی دارد که بتوانید به صورت مستمر خدمات ارزشمندی در حیطه کاری خود ارائه دهید.نسخه آزمایشی خود را در یک بخش محدود اجرا کنید ولی به یاد داشته باشید که برای ایجاد یک درامد پایدار باید توزیع بسیار گسترده ای داشته باشید.

اپلیکیشن های عضویتی

اپلیکیشن های عضویتی به سرعت به عنوان بهترین راه دریافت محتوا، ابزارها و حتی برنامه های مفید جایگاه خود را پیدا کرده اند. مدل کسب و کاری اشتراک گیری برای اپلیکیشن های زیر مناسب است:

*اپلیکیشن های محتوا:

بسیاری از مجلات و روزنامه ها توانسته اند با تغییر مدل کسب و کار خود از سیستم تحویل کاغذی به اپلیکیشن عضویتی به موفقیت برسند.مشتریان به راحتی می توانند اخبار خود را روی صفحه گوشی هوشمند یا تبلت خود ببینند و همچنین ویدئو ها را تماشا کنند و لینک های زنده به اخبار روزانه را دنبال کنند و این  دسترسی را ارزشمند می دانند.

*اپلیکیشن های ابزاری:

بعضی اپلیکیشن های عضویتی ابزارهای آنلاینی ارائه می دهند که مشتریان می توانند علاوه بر محتوا، در زندگی روزمره خود از آن استفاده کنند. مانند اپلیکیشن های اطلاعات اقتصادی و سهام که تحلیل بازار و گزارش آن را ارائه می کنند و به همراه آن لیستهای مربوطه و ابزارهای قابل سفارشی شدن برای داده ها را نیز ارائه می دهند.

*اپلیکیشن های برنامه ای:

اگر شما اپلیکیشنی دارید که کارکرد نرم افزاری مانند واژه پردازی یا تصویر و .. دارد، آن را تحت مدل عضویتی ارائه کنید نه اینکه آن را مستقیما بفروشید. بسیاری از بزرگترین شرکتهای نرم افزاری به علاوه ماکروسافت و ادوب از این مدل استفاده می کنند.

ارائه توسعه اپلیکیشن در ازای دستمزد

شاید توسعه اپلیکیشن موبایل برای سایر شرکتها رویای شما را که تصرف جهان به وسیله نوشتن یک اپلیکیشن و ویروسی کردن آن باشد را برآورده نکند ولی می تواند زمانی که شما روی ایده اصلی خود کار می کنید، هزینه های شما را پاسخگو باشد.تقریبا همه صنایع و کسب و کارها نیاز به یک اپلیکیشن موبایل را حس می کنند که حضور آنها در اینترنت را گسترش دهند و خدمات مورد نیاز مشتریانشان را ارئه دهد.توسعه اپلیکیشن برای سایر شرکتها همچنین این مزیت را دارد که مهارتهای شما را برای اجرای ایده خودتان ارتقا می دهد.

ثبت یک نظر