اهمیت وجود وب‌سایت و اپلیکیشن برای ایجاد ارتباط با مخاطبین

کاربران فضای مجازی این روزها از دو طریق کلی از خدمات و اطلاعات این فضا استفاده می‌کنند ۱-مرورگرهای اینترتی ۲-اپلیکیشن‌های موبایل. هر یک از این دو، مزایا، معایب، و قابلیت‌های مخصوص به خود را دارند به طوری که در صورت حذف هر یک، بسیاری از خدمات و اطلاعات فضای مجازی را از دست خواهیم داد. مدتی است که برای ارائه انواع خدمات و معرفی آن، ارائه اطلاعات و به طور کلی ایجاد ارتباط با مخاطبین مختلف، وجود یک فضای واسط در دنیای مجازی ضروری به نظر می‌رسد و در صورت غفلت از این موضوع، قدرت رقابت برای ارائه دهندگان این خدمات و اطلاعات کاهش چشمگیری می‌یابد. اهمیت این موضوع با سرعت بالایی نیز رو به افزایش است و بر همین اساس بسیاری از صاحبان مشاغل و کسب و کارهای مختلف اقدام به ایجاد وب‌سایت کرده‌اند و یا به فکر انجام این کار هستند. از آن جا که استفاده از موبایل و اپلیکیشن رواج رو به گسترشی دارد، خوب است که بهره‌مندی از این بستر مناسب برای ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبین حتماً مد نظر قرار داده شود. بنا بر این پیشنهاد می‌شود برای هر سایت یک اپلیکیشن نیز بسازید و فراتر از وب سایت به طراحی برنامه موبایل نیز فکر کنید؟

قابلیت‌های اپلیکیشن یک وب‌سایت

با وجودی که می‌توان ادعا کرد برای تمامی سایت‌ها می‌توان اپلیکیشن طراحی کرد ولی به طور حتم وجود اپلیکیشن برای هر نوع سایتی ضروری و لازم نیست. میزان نیاز سایت به اپلیکیشن به عواملی نظیر نوع مخاطبین و مطالب و خدمات ارائه شده در آن بستگی دارد. برای روشن‌تر شدن مطلب خوب است ابتدا برخی ویژگی‌های کلی و قابلیت‌های مختلف اپلیکشن‌های موبایل را مورد بررسی قرار دهیم:

 • ترجیح کاربران به استفاده از گوشی موبایل و اپلیکیشن

آمارها نشان می‌دهند عواملی نظیر دسترسی همیشگی به گوشی موبایل و نیز سهولت استفاده از آن در قیاس با لپ‌تاپ و کامپیوتر سبب شده است کاربران فضای مجازی بیشتر ترجیح بدهند از گوشی خود برای برقراری ارتباط با این فضا و رفع نیازهای خود استفاده کنند. همچنین هر چند هم وب،‌سایت‌های موبایلی و هم اپلیکیشن‌های موبایلی به مشتریان اجازه می‌دهند تا از طریق گوشی خود، شما را پیدا کنند ولی اپلیکیشن موبایل مزایایی دارد که استفاده از آن ترجیح داده می‌شود. به عنوان مثال تنها کاری که برای باز کردن یک اپلیکیشن باید انجام شود یک تاچ کردن ساده است در حالی که برای باز کردن وبسایت ابتدا باید مرورگر را باز کرده و بعد آدرس سایت تایپ شود.

 • قابلیت بهتر برای برقراری ارتباط موثرتر با مخاطبین

گوشی موبایل در اصل وسیله ایجاد ارتباط است و به همین دلیل قابلیت‌ها و امکانات بسیاری نظیر تماس، پیامک و انواع اپلیکیشن‌های شبکه‌های پررونق اجتماعی را داراست که برقراری ارتباط با مخاطبین را آسان‌تر می‌کند.

 • قابلیت ارتقا برند از طریق اپلیکیشن

از آن جا که مخاطبین همواره تصویر اپلیکیشن و برند شما را بر روی صفحه گوشی خود می‌بینند این تصویر در ذهن‌ها ماندگار خواهد شد و به ارتقا برند کمک خواهد نمود.

 • دسترسی به اطلاعات مختلف از طریق اپلیکیشن

اپلیکیشن‌ها این قابلیت را دارند که می‌توانند در صورت صدور اجازه از طرف مالک گوشی به قسمت‌هایی نظیر دفترچه ثبت تماس و گالری و… دسترسی داشته باشند که گاهی بسیار مفید و لازم است.

 • کنترل بیشتر برای حضور یا عدم حضور در دستگاه مخاطبین

برای استفاده از اپلیکیشن‌ها لازم است آن‌ها را دانلود و نصب نمود. به این ترتیب شما می‌توانید دسترسی کاربران را مشروط کنید و بر آن کنترل داشته باشید.

 • قابلیت ارسال نوتیفیکیشن (اطلاعیه)

این قابلیت برای شما امکان اطلاع‌رسانی مداوم به مخاطبین را خواهد داد.

انواع وبسایت و میزان نیاز هر یک به اپلیکیشن

وب‌سایت‌ها بر اساس معیارهای مختلفی قابل دسته‌بندی کردن هستند. یکی از رایج‌ترین این دسته‌بندی‌ها، تقسیم‌بندی بر اساس رابط کاربری یا همان طراحی وب‌سایت است. بر این اساس حدود ۱۰ نوع کلی از سایت وجود دارد که هر یک خود شامل انواع مختلفی هستند:

 1. وب‌سایت‌های اطلاع‌رسانی؛
 2. وب‌سایت‌های تجاری، بانک‌های اینترنتی، و فروشگاه‌های الکترونیکی؛
 3. وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات الکترونیک (شامل پست‌های الکترونیک، نرم‌افزارهای آنلاین، و سایت‌های بارگذاری و به اشتراک‌گذاری فایل)؛
 4. وب‌سایت‌های آموزش مجازی؛
 5. وب‌سایت‌های اداری؛
 6. وب‌سایت‌های شبکه اجتماعی؛
 7. وب‌سایت‌های تبلیغاتی؛
 8. فروم‌ها (تالارهای گفتگو)؛
 9. وب‌سایت‌های دانش‌نامه ویرایش‌پذیر (ویکی‌ها)؛
 10. موتورهای جستجو؛

بسیاری از وب‌سایت‌ها نیز تلفیقی از چند نوع بالا هستند و قسمت‌های مختلفی دارند.

اگر بخواهیم با نگاهی به قابلیت‌های اپلیکیشن و انواع وب‌سایت به این سؤال پاسخ دهیم که کدام‌یک از این انواع نیاز به اپلیکیشن دارند می‌توان گفت تقریباً وجود یک اپلیکیشن برای تمامی آن‌ها مفید است اما برای موارد و به ترتیب زیر لازم‌تر است:

 1. وب‌سایت‌های تجاری، بانک‌های اینترنتی، و فروشگاه‌های الکترونیکی؛
 2. وب‌سایت‌های شبکه اجتماعی؛
 3. وب‌سایت‌های تبلیغاتی؛
 4. وب‌سایت‌های اداری؛
 5. وب‌سایت‌های تبلیغاتی؛
 6. وب‌سایت‌های اطلاع‌رسانی؛
 7. وب‌سایت‌های آموزش مجازی؛

ثبت یک نظر